امروز : دوشنبه 25 تير 1397 - ساعت 11:14 ب.ظ
s s
s
 انتخابات سال 92 نماد پیچیدگی جامعه سیاسی ایران است انتخابات سال 92 نماد پیچیدگی جامعه سیاسی ایران است
دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با تحلیل انتخابات 24 خرداد 92 گفت: این انتخابات نماد پیچیدگی‌های جامعه سیاسی ایران است.
گزارش اقدامات فدراسیون فوتبال در خردادماه 92/ از عمان تا برزیل گزارش اقدامات فدراسیون فوتبال در خردادماه 92/ از عمان تا برزیل
دبیرکل فدراسیون فوتبال گزارش عملکرد کمیته‌های مختلف این فدراسیون در خردادماه سال 1392 را به تفکیک کمیته‌ها اعلام کرد.
نصرالله سه‌شنبه سخنراني مي‌کند نصرالله سه‌شنبه سخنراني مي‌کند
سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان، ساعت 20:30 روز سه‌شنبه (به وقت محلي بيروت) با حضور در شبکه تلويزيوني الميادين، سخنراني ويژه‌اي ايراد مي‌کند.
جام جهاني بايد بر اساس شرايط آب و هوايي کشور ميزبان برگزار شود جام جهاني بايد بر اساس شرايط آب و هوايي کشور ميزبان برگزار شود
جیانی اینفانتینو دبیرکل یوفا اعلام کرد رقابت های جام جهانی 2022 قطر را به سبب نگرانیهایی درباره شرایط آب و هوایی می توان آخر سال برگزار کرد.
جستجو در سایت
 

پربیننده ترین های هفته

 

سیاست داخلی1392/4/1 - 23:39

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با تحلیل انتخابات 24 خرداد 92 گفت: این انتخابات نماد پیچیدگی‌های جامعه سیاسی ایران است.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌محمد حاضری عصر امروز در نشست بررسی جامعه‌شناختی رفتار انتخاباتی مردم ایران که از سوی انجمن جامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه در انتخابات شاهد بودیم که یک جناح منتقد و مخالف در کمال ناباوری به پیروزی رسید، افزود: ما پس از انتخابات و در هفته گذشته شاهد دو جشن ملی با دو ویژگی سیاسی و غیرسیاسی بودیم و خوشبختانه تراکم مطالبات شادی‌طلبانه مردم یکجا با هم پاسخ داده شد و نکته مهم این بود که در فرآیند برگزاری این جشن‌ها نیروهای خودسر اجازه فرمان حمله به مردم پیدا نکردند و نتوانستند خودسرانه وارد شوند.

 

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر در این انتخابات این بود که بخش‌های کمتر توسعه یافته کشور توانستند مواضع قوم‌گرایانه و پوپولیستی خود را نشان دهند و ظرفیت اینگونه مواضع امکان ظهور و بروز پیدا کرد.

 

حاضری به روند افزایش رو به رشد رای حسن روحانی در روزهای منتهی به انتخابات اشاره کرد و گفت: این سرعت و ظرفیت فراتر از جنبش‌های جدید که اکنون از آن نام برده می‌شود و سرعت تحولات در یکی - دو روز آخر مانده به انتخابات در ساختن سونامی رای برای آقای روحانی بی‌نظیر بود و ما در واقع شاهد انتقال پیام به صورت چهره به چهره بودیم که این ظرفیت فراتر از ظرفیت رسانه بود. این رای محصول انتقال پیام از طریق چهره به چهره بود.

 

این استاد جامعه‌شناسی همچنین با بیان اینکه "این انتخابات نکته نازیبایی را برای ما جامعه‌شناسان به اثبات رساند"،‌ تصریح کرد: این نکته نازیبا اثبات ضعف و ناکارآمدی نظام نظرسنجی غیرعلمی و مهندسی شده در ایران بود و باید ابراز تاسف کرد که ما در حوزه نظرسنجی بسیار ضعیف هستیم و بسیاری از نظرسنجی‌ها تحت مدیریت‌های غیرعلمی و مهندسی شده است و ما این را در انتخابات سال 92 به عینه مشاهده کردیم.

 

وی در ادامه به تحلیل آرای برخی دیگر از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت و گفت: آقای قالیباف در ابتدا از پایگاه رای طبقه متوسط شهری برخوردار بود که این به خاطر نقش خود و همچنین تکیه بر برخی از نیروها و همچنین مواضعی که داشت، بود ولی ما در روزهای منتهی به انتخابات شاهد روی‌گردانی بخشی از طبقه متوسط شهری مورد هدف آقای قالیباف از وی بودیم و این به خاطر این بود که وی خواسته یا ناخواسته در آخرین لحظات مجبور شد در گوشه‌ رینگ از سمت مطالبات طبقه شهری به سمت مطالبات دیگر روی بیاورد و در واقع تغییری بدهد و طبقه متوسط شهری نیز با توجه به این تغییر در مواضع آقای قالیباف و مطالباتی که پیگیری می‌کرد، در آخرین روزها نماد خود را در جای دیگر یعنی آقای روحانی دید و قالیباف با این کار در واقع به تغییر نظر بخشی از جامعه شهری کمک کرد.

 

حاضری همچنین به آنچه عقلانیتِ اصلاح‌طلبی برای ائتلاف و نقطه مقابل آن در بین اصولگرایان خواند اشاره کرد و گفت: در زمانی گفته می‌شد که در بین اصولگرایان به لحاظ رفتاری این امکان وجود دارد که توسط شیوخ مدیریت شوند، در این انتخابات مشاهده کردیم که عقلانیت اصلاح‌طلبی ظرفیت ورود و بروز پیدا کرد و نتیجه تبعیت از عقل جمعی را در خود مشاهده کرد در حالیکه در جریان اصولگرا اینگونه نبود و در آن جریان منافع شخصی و تعارض‌ها نتایج خود را نشان داد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه به چند ویژگی این مساله اشاره کرد و گفت: اصلاح‌طلبان در این انتخابات در ابتدا با یک موج گسترده از تنوع مواضع و آرا روبرو بودند؛ یک طرف موضع حضور بی‌قید و شرط و به هر قیمتی برای حداقل ایفای نقش در جامعه را برای انتخابات مطرح می‌کرد و از سوی دیگر ما شاهد مواضع رادیکال از سوی بخشی از این جریان از جمله بحث تحریم و عدم شرکت به خاطر اتفاقات و پیامدهای سال 88 بودیم و در واقع باید گفت شاهد مواضع گوناگونی در این جبهه بودیم اما مدیریت عقلایی و غیرپوپولیستی جریان اصلاح‌طلب این دو طیف را به نقطه میانه عقلانیت حساب‌گرایانه ترجمه و نزدیک کرد و نتیجه آن حضور با کاندیدای حداکثری در عرصه انتخابات بود، البته نه با هر قیمتی.

 

وی با اشاره به اهمیت محوریت خاتمی در تمرکز مدیریتی اصلاح‌طلبان و با بیان اینکه "در راه تحقق این موضوع موانع و فشارهای زیادی نیز وجود داشت"، گفت: ما برای رسیدن به این روند شاهد برگزاری جلسات مستمر و تحلیل‌های اقناعی بودیم. در جلسات نظرات مختلف مطرح می‌شد و سعی بر اقناع همه افراد بود. این مرکزیت با سعه صدر تمام استدلال‌ها را شنید و به ضرورت حضور اجماعی با کاندیدای حداکثری در عرصه انتخابات رسید و در پی آن نیز بحث ضرورت حضور خاتمی یا آقای هاشمی در انتخابات ایجاد شد.

 

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها افزود: در مورد آقای خاتمی فشار بر این بود که وی ردصلاحیت می‌شود و در مورد آقای هاشمی نیز تا قبل از ثبت‌نام این موضع وجود نداشت که ردصلاحیت می‌شود بلکه گفته می‌شد هاشمی ممکن است رای نیاورد، ولی در مورد آقای خاتمی فشار بر این بود که خاتمی ردصلاحیت می‌شود و ما این را از سوی رسانه‌هایی مانند کیهان که اگر نماد مرکزیت نیروهای امنیتی بدانیم شاهد بودیم.

 

حاضری خاطرنشان کرد:‌ در پرتو عقل جمعی و شجاعت آقای هاشمی، او وارد عرصه شد و معادلات تغییر کرد و با توجه به عقل جمعی نهادینه شده در جریان اصلاح‌طلبان پس از ردصلاحیت آقای هاشمی، اصلاح‌طلبان در پی جایگزینی آقای هاشمی برآمدند.

 

این استاد دانشگاه در پایان با بیان اینکه "این انتخابات نماد پیچیدگی جامعه سیاسی ایران است"، گفت: این انتخابات از یک سو ظرفیت بالای رفتار حزبی نهادینه شده در بخشی از جامعه مدرن ایران را و از سوی دیگر تجارب و دستاوردهای ذخیره شده در جامعه ملی ایران را برای هوشیاری ملی و اجتماعی در روزهای آخر انتخابات را نشان داد.

 

اخبار برگزیده