امروز : دوشنبه 25 تير 1397 - ساعت 11:17 ب.ظ
s s
s
 انتخابات سال 92 نماد پیچیدگی جامعه سیاسی ایران است انتخابات سال 92 نماد پیچیدگی جامعه سیاسی ایران است
دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با تحلیل انتخابات 24 خرداد 92 گفت: این انتخابات نماد پیچیدگی‌های جامعه سیاسی ایران است.
گزارش اقدامات فدراسیون فوتبال در خردادماه 92/ از عمان تا برزیل گزارش اقدامات فدراسیون فوتبال در خردادماه 92/ از عمان تا برزیل
دبیرکل فدراسیون فوتبال گزارش عملکرد کمیته‌های مختلف این فدراسیون در خردادماه سال 1392 را به تفکیک کمیته‌ها اعلام کرد.
نصرالله سه‌شنبه سخنراني مي‌کند نصرالله سه‌شنبه سخنراني مي‌کند
سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان، ساعت 20:30 روز سه‌شنبه (به وقت محلي بيروت) با حضور در شبکه تلويزيوني الميادين، سخنراني ويژه‌اي ايراد مي‌کند.
جام جهاني بايد بر اساس شرايط آب و هوايي کشور ميزبان برگزار شود جام جهاني بايد بر اساس شرايط آب و هوايي کشور ميزبان برگزار شود
جیانی اینفانتینو دبیرکل یوفا اعلام کرد رقابت های جام جهانی 2022 قطر را به سبب نگرانیهایی درباره شرایط آب و هوایی می توان آخر سال برگزار کرد.
جستجو در سایت
 

پربیننده ترین های هفته

 

ورزشی1392/4/1 - 22:07

به گزارش خبرنگار مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال در گزارشی به عملکرد کمیته‌های مختلف فدراسیون فوتبال در خردادماه سال 92 اشاره کرد که شرح کامل این گزارش را در زیر مشاهده می‌کنید:

عملکرد تیم‌های ملی
در خردادماه 92 تیم‌های ملی فدراسیون فوتبال، فعالیت خود را با اردوهای متعدد در رده‌های مختلف آغاز کرده و تیم‌های ملی فوتبال بزرگسالان، زیر 16 سال و زیر 17 سال اردوهای داخلی و خارجی‌شان را برگزار کردند.

تیم ملی فوتبال بزرگسالان جهت آمادگی برای بازی مقابل قطر، لبنان و کره‌جنوبی در رقابتهای مقدماتی جام جهانی در عمان اردویی برگزار کرد و یک بازی دوستانه با تیم عمان در مسقط انجام داد که 3 بر یک شکست خورد. این تیم به تهران بازگشت و سپس برای برگزاری اردویی به امارات رفت و پس از آن در قطر توانست تیم ملی اين کشور را یک بر صفر شکست دهد، در بازی هفته بعد تیم ملی که برابر لبنان بود، در استاديوم آزادی و با حضور خيل عظیمی از مشتاقان فوتبال ملی توانست، 4 بر صفر از سد لبنان بگذرد و در آخرین دیدار خود در اولسان کره‌جنوبی و در یک بازی حماسی و سخت، موفق به شکست یک بر صفر کره‌جنوبی شد و به عنوان تیم اول گروه اول به جام جهانی 2014 برزیل صعود کرد.

تیم‌های ملی زیر 16 سال و زیر 17 سال اردوها و بازی‌های دوستانه‌شان را انجام دادند و همچنین تیم ملی زیر 15 سال برای حضور در رقابتهای المپیک نوجوانان چین اردوهایش را در کمپ تیم‌های ملی و اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار کرد. تیم جوانان هم با استعدادیابی در سه شهر تهران، اراک و ارومیه کار خود را آغاز کرد و اردوهای استعدادیابی‌اش را برگزار کرد.

عملکرد دیگر تیم‌های ملی در ذیل می‌آید:
* تیم فوتبال زیر 14 سال
تیم فوتبال زیر 14 سال به سرمربیگری حسین صالح، که ماه قبل به مرحله نهایی مسابقات قهرمانی آسیا صعود کرده بود، به دلیل امتحانات بازیکنان اردویی برگزار نکرد. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا، تیم ملی زیر14 سال ایران را در میان هشت تیم برتر آسیا اعلام کرد.

* تیم فوتبال زیر 15 سال
تیم فوتبال زیر 15 سال که خود را برای حضور در رقابتهای المپیک نوجوانان چین در مردادماه امسال آماده می‌کند، سه اردو برگزار کرد و در اواخر خردادماه دو بازی دوستانه داشتند که در بازی اول 5 بر یک تیم نوجوانان مقاومت تهران را شکست داد و در بازی دوم با تیم جوانان راه آهن به تساوی یک بر یک رسید. اردوهای این تیم تا برگزاری رقابتهای المپیک نوجوانان در چین ادامه دارد.

* تیم فوتبال زیر 16 سال
 اردوی تیم فوتبال زیر 16 سال به سرمربیگری مصطفی قنبرپور در دو مقطع سه تا پنج و همچنین سیزده تا هفده خردادماه در کمپ تیم‌های ملی برگزار شد. مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا در این رده سنی از 1/7/92 لغایت 15/7/92 در پاکستان برگزار خواهد شد و برنامه این رقابتها و زمان دقیق آن هم اعلام شده است.

* تیم فوتبال زیر 17 سال
اولین اردوی تیم فوتبال زیر 17 سال سوم خرداد در آکادمی ملی فوتبال برگزار شد و این تیم دو بازی دوستانه با تیم فوتبال زیر 17 سال عراق در تهران و در ورزشگاه شهید دستگردی انجام داد که در بازی اول نوجوانان ایران و عراق به تساوی دو بر دو رسیدند و در بازی دوم ایران با یک گل توانست حریفش را شکست دهد. تیم فوتبال زیر 17 سال در اواسط خرداد، به بیرجند رفت و دو بازی با تیم‌های بزرگسال بیرجند داشت که در هر دو با نتایج دو بر یک و سه بر یک مغلوب شد. آخرین اردوی این تیم از 29 خرداد آغاز شده است. تیم فوتبال زیر 17 سال خود را برای حضور در مسابقات جام جهانی نوجوانان که مهر ماه در امارات برگزار می شود، آماده می کند.

* تیم ملی بزرگسالان
 تیم ملی فوتبال بزرگسالان جهت آمادگی برای بازی مقابل قطر، لبنان و کره جنوبی در رقابتهای مقدماتی جام جهانی در عمان اردویی برگزار کرد و یک بازی دوستانه با تیم عمان در مسقط انجام داد که سه بر یک شکست خورد و پس از آن، این تیم به تهران بازگشت و سپس برای برگزاری اردویی پیش از دیدار مقابل قطر به امارات رفت و سپس در قطر توانست تیم قطر را یک بر صفر شکست دهد، پیش از بازی با لبنان و در روز 18 خرداد، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران هم به تمریم تیم ملی آمد و دقایقی با ملی پوشان صحبت کرد و پس از آن تيم ملی در بازی مقابل لبنان، توانست 4 بر صفر از سد حریفش بگذرد و با روحیه خوب به کره جنوبی برود.

تیم ملی پس از بازی با لبنان به اولسان کره جنوبی رفت در اولسان کره جنوبی در یک بازی حماسی، موفق به شکست یک بر صفر کره جنوبی شد و به عنوان تیم اول گروه اول به جام جهانی 2014 برزیل صعود کرد و از نکات قابل توجه پیش از بازی کره جنوبی، شرکت بازیکنان تیم ملی در انتخابات ریاست جمهوری در صبح جمعه 24 خرداد بود که صندوق رای با هماهنگی فدراسیون فوتبال و سفارت ایران در کره جنوبی به اولسان برده شد.

پس از صعود ایران، بزرگان و مقامات عالی رتبه کشور به مناسبت صعود مقتدرانه تیم ملی به جام جهانی، پيام های تبريک جداگانه ای ارسال کردند و مراسم استقبال از تیم ملی با شکوه خاصی در فرودگاه بین‌المللی امام خمیني (ره) و ورزشگاه آزادی با حضور مقامات عالی رتبه کشوری، دولتی و وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال برگزار شد.

همچنین روز چهارشنبه بیست و نهم خردادماه تیم ملی پس از برگزاری مراسم استقبال در ورزشگاه آزادی به دفتر دکتر محمود احمدی نژاد –رئیس جمهور دعوت شد و هدایای ویژه ای از ایشان دریافت کردند و پس از حضور در دفتر دکتر احمدی نژاد؛ کاروان تیم ملی به مرکز تحقیقات استراتژیک رفت و در ضیافت شام دکتر حسن روحانی-رئیس جمهور منتخب که به افتخار صعود تیم ملی به جام جهانی تدارک دیده شده بود، شرکت کرد و بازیکنان و کادر فنی هدایایی را از وی دریافت کردند.

* تیم ملی فوتسال
ملی پوشان فوتسال در ماه گذشته اردوهای تداکاتی خود را به شکلی منظم پشت سر گذاشت. اردوهای تدارکاتی تیم ملی فوتسال تا قبل از اعزام به تورنمنت چین که با حضور تیم های هلند، رومانی و روسیه برگزار شد و همچنین رقابتهای آسیایی کره جنوبی اردوهای تدارکاتی ، ابتدای هر هفته و به مدت 4 روز در تهران برگزار می شد. طی روزهای 18 و 19 خرداد تیم ملی فوتسال مقابل ازبکستان قرار گرفت که در بازی اول شش بر یک و در بازی دوم نه بر سه به پیروزی رسید و پس از آن تیم ملی فوتسال برای حضور در تورنمنت چین به این کشور رفت و در اولین بازی خود 5 بر یک روسیه را شکست داد.

در بازی دوم ایران چهار بر سه هلند را از پیش رو برداشت و در بازی سوم 5 بر دو چین میزبان را شکست داد و با اقتدار و برای اولین بار قهرمان این تورنمنت شد. 27 خرداد خسوس کاندلاس اسامی 14 بازیکن اعزامی به رقابتهای آسیایی کره جنوبی را اعلام کرد. همچنین بازیکنان به مدت یک هفته تمرینات خود را در چین پس از رقابتهایی که با تیم های هلند، چین،روسیه برگزار کردند ادامه داده و روز دوم تیر ماه چین را به مقصد کره جنوبی ترک خواهند کرد.

* تیم ملی فوتبال ساحلی
 از اوایل خرداد اردوی آماده سازی تیم ملی فوتبال ساحلی در زمین فوتبال ساحلی کمپ تیم های ملی آغاز شد. اردوی بعدی تیم ملی ساحلی در آکادمی از روز 18 خرداد تشکیل شد. همچنين بازیکنان تيم ملی فوتبال ساحلی در حال حاضر در اردوی آماده سازی خود در کمپ تيم های ملی حضور دارند.

* تیم فوتبال نوجوانان بانوان
تیم ملی نوجوانان بانوان در ماه گذشته در سه اردوی آماده سازی شرکت کرد که اردوی اول آن از هشتم تا سیزدهم و اردوی دوم از بیستم تا بیست و پنجم خرداد ماه در آکادمی ملی فوتبال برگزار شد. اردوی سوم این تیم از 29 خرداد آغاز شده که در حال حاضر ملی پوشان در اردو هستند.

* تیم ملی بانوان
 تیم ملی بانوان که 25 اردیبهشت به بنگلادش رفته بود تا در رقابت‎های مقدماتی قهرمانی آسیا شرکت کند در روز 31 اردیبهشت شش بر صفر مقابل فیلیپین شکست خورد. در بازی دوم در روز دوم خرداد به مصاف بنگلادش رفت و دو بر صفر پیروز شد و در روز چهارم خرداد مقابل تایلند قرار گرفت که چهار بر یک شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت. لازم به ذکر است اين نخستین بار است که تيم ملی بانوان ایران توانست به مرحله نهایی مسابقات قهرمانی آسیا صعود کند.

* تیم ملی فوتسال بانوان 
 اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال بانوان به منظور کسب آمادگی هر چه بیشتر برای حضور در رقابت های آسیایی کره جنوبی، از 9 خرداد آغاز شد و ملی پوشان اردوی بعدی خود را از 12 خرداد آغاز کردند. ضمن اینکه تیم ملی ایران در مسابقات آسیایی با تیم‌های تایلند، مالزی، ویتنام و هنگ‌کنگ همگروه است. در 26 خرداد شهرزاد مظفر-سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان اسامی 14 نفر اعزامی به پیکارهای آسیایی اینچئون کره جنوبی را اعلام کرد. در نهایت تیم ملی فوتسال بانوان که خود را برای حضور در رقابتهای آسیایی اینچئون کره جنوبی آماده می کند، 31 خرداد تهران را به مقصد کره جنوبی و به منظور شرکت در بازیهای داخل آسیا ترک کرد. تیم ملی ایران به سرمربیگری شهرزاد مظفر، مربیگری میترا چین سری و سرپرستی زری پورلاهیجی در این بازیها حضور دارند.

 

* دکمیته داوران
-  نظارت
مسعود عنایت از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان ناظر داوری مسابقات قهرمانی زیر 14 سال آسیا در گروه E که از 7 تا 13 خرداد به میزبانی میانمار برگزار شده بود انتخاب شد و برای انجام نظارت در این مسابقات به ميانمار رفت. ضمن اینکه کمیته داوران AFC  عنایت را به عنوان ناظر رقابت های پرزیدنت کاپ 2013 هم انتخاب کرده بود. لازم به ذکر است که حسین عسگری رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال، ناظر داوری دیدار تیم های ملی عراق و ژاپن از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 بود که به ميزبانی دوحه قطر برگزار شد.

- قضاوت
 دیدار بین تیم های ملی فوتبال استرالیا و عراق از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی روز 28 خرداد در استرالیا به قضاوت تیم ایرانی متشکل از علیرضا فغانی داور وسط، حسن کامرانی فر  کمک اول ، رضا سخندان کمک دوم و سعید مظفری زاده داور چهارم برگزار شد. همچنین در بخش بانوان می توان به حضور شیوا یاری و سلطنت نوروزی به عنوان داور وسط و سمانه محسنی کیاسری و انسیه خباز مافی نژاد به عنوان کمک داور برای قضاوت در گروه های A و C رقابتهای مقدماتی جام ملتهای 2014 بانوان آسیا که در بحرین و اردن برگزار شد، اشاره کرد.

روزاول خرداد، شیوا یاری داور وسط و سمانه محسنی کمک داور اول دیدار تیم های هنگ کنگ و قرقیزستان بودند. روز 5 خرداد، شیوا یاری به عنوان داور وسط و سمانه محسنی هم به عنوان کمک داور اول، دیدار تیم های بحرین و قرقیزستان را قضاوت کردند. همچنین تورنمنت چهارجانبه فوتسال چین درحالی با حضور کشورهای چین، ایران، روسیه و هلند برگزار شد که علیرضا سهرابی از ایران به عنوان داور در این دوره از بازیها قضاوت کرد.


- سایر فعالیت های دپارتمان داوری
 در این ماه دپارتمان داوران یک دوره کلاس توجیهی مدرسین داوری را از روز چهارشنبه اول تا سوم خردادماه در آکادمی ملی فوتبال برگزار کرد. همچنین در این ماه حسین عسگری، رئیس دپارتمان داوری، توضیحات جدید قانون آفساید را اعلام کرد.

* کمیته های انضباطی و استیناف
کمیته انضباطی فدراسیون صدور احکامش را درباره پرونده ها و شکایات مختلف در خرداد ماه هم ادامه داد و کمیته استیناف هم رای خود را درخصوص پرونده تبانی در لیگ دسته اول اعلام کرد. هشتم خردادماه کمیته انضباطی رای های خود را در خصوص لیست طلبکاران باشگاههای فرهنگی ورزشی لیگ برتر و دسته اول صادر کرد و بر همین اساس چند باشگاه لیگ برتری و لیگ دسته اولی از حضور در فوتبال منع شدند.

* کمیته جوانان
کمیته جوانان در این ماه کار تیم های ملی پایه را دنبال کرد و میرشاد ماجدی سرپرست این کمیته جلساتی با کادرفنی تیم های مختلف زیر مجموعه اين کمیته درباره روند استعدادیابی رده های متعدد سنی برگزار کرد. در این جلسات ماجدی آخرین گزارش ها را از مربیان تیم های ملی پایه گرفت و برنامه رقابتهای پیش روی بین المللی نهایی شد. با توجه به تاریخ رقابتهای مقدماتی جوانان و نوجوانان آسیا و همچنین جام جهانی نوجوانان زیر17 سال 2013 امارات، برنامه ریزی هایی که در ماه گذشته شده بود پیگیری شد. میرشاد ماجدی سرپرست کمیته جوانان برای حضور در سمینار فوتبال پایه آسیا به مالزی سفر کرد و در بازگشت گزارش عملکردش را ارائه داد. در اول خرداد مدیر اجرایی بخش مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه ای به دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران میزبانی مرحله مقدماتی رقابتهای زیر14 سال آسیا را موفقیت آمیز دانست. 8 خرداد رحیم میرآخوری به عنوان مربی تیم ملی جوانان انتخاب شد و مقرر شد علی دوستی مهر به عنوان مدیرفنی بر کار این تیم نظارت کند تا رقابتهای جام جهانی نوجوانان زیر17 سال به پایان برسد. از 21 خرداد اردوهای استعدادیابی تیم ملی جوانان در تهران، اراک و ارومیه آغاز شد. در 25 خرداد اعلام شد که تیم ملی جوانان در یک تورنمنت در چین شرکت خواهد کرد و تیم ملی جوانان، پیش از حضور در مرحله مقدماتی رقابتهای قهرمانی آسیا، در یک تورنمنت بین المللی در کشور چین شرکت خواهد کرد. این تورنمنت شهریور ماه در چین و با حضور تیمهایی مثل پورتو پرتغال، ساندرلند انگلستان، چیواس مکزیک، کالیفرنیا آمریکا، شاندونگ چین، تیم ملی چین، تیم ملی ژاپن، تیم ملی کره جنوبی و تیم ملی استرالیا برگزار می شود.جوانان پس از مراحل استعدادیابی در این تورنمنت شرکت می کنند.رقابتهای مقدماتی زیر 19 سال آسیا در کرمان و از تاریخ 16 تا 25 مهر برگزار می‌شود و تیم فوتبال جوانان ایران در مرحله مقدماتی رقابتهای جوانان آسیا با تیم‌های عربستان، لبنان و تاجیکستان در گروه چهارم همگروه شده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا میانمار را به عنوان میزبان مرحله نهایی رقابتهای فوتبال جوانان آسیا در سال 2014 انتخاب کرده است.

* کمیته فوتبال ساحلی
15 خرداد قرعه کشی رقابتهای جام جهانی تاهیتی برگزار شد و از ایران پریا شهریاری رئیس دپارتمان فوتبال ساحلی به نمایندگی از فدراسیون فوتبال در این قرعه کشی حضور داشت و ایران با تیم های برزیل، سنگال و اوکراین همگروه شد و همچنین وی در کارگاههای آموزشی برگزاری رقابتهای جام جهانی شرکت کرد. در حال حاضر این کميته در حال برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای حضور تیم ملی فوتبال ساحلی در مسابقات جام جهانی است. در اول خردادماه رئیس فدراسیون فوتبال غرب آسیا با ارسال نامه ای به رئیس فدراسیون ایران از میزبانی رقابتهای فوتبال ساحلی غرب آسیا تشکر کرد و کسب عنوان قهرمانی توسط ملی پوشان ایرانی را تبریک گفت. در این ماه کادرفنی تیم ملی ساحلی اعلام کرد که رقابتهای لیگ برتر فوتبال ساحلی را برای تشکیل یک تیم ملی قدرتمند زیرنظر می گیرد. همچنین 25 خرداد دبیر کل فدراسیون فوتبال با ارسال نامه ای به 8 استان کشور از برگزاری رقابتهای دسته اول فوتبال ساحلی کشور خبر داد. همچنین مهدی محمد نبی-دبیر کل فدراسیون با ارسال نامه ای به روسای هیاتهای فوتبال استان  اصفهان، بوشهر، مازندران، البرز ،چهار محال و بختیاری، هرمزگان، کرمان و گیلان اعلام کرد که آمادگی خود را جهت حضور در مسابقات اعلام و همچنین نسبت به معرفی زمین اختصاصی استاندارد جهت برگزاری مسابقات به منظور بازدید نماینده فدراسیون بصورت مکتوب تا تاریخ 5/4/92  اقدام کنند. در نهایت مقرر شد لیگ برتر فوتبال ساحلی با حضور تیم های خزرپوشان مازندران- کوثر چهارمحال - شهرداری شهر جدید هشتگرد -آرسن میناسیان گیلان - تیران اصفهان - صنعت مس رفسنجان- ویژن هرمزگان - حرم گناوه بوشهر برگزار شود.

* کمیته فرهنگی و بازی جوانمردانه
در خرداد ماه هم کميته فرهنگی جلسه های توجیهی فرهنگی ویژه تیم ملی را برای رده های مختلف برگزار کرد و از ديگر اقدامات مهم کميته فرهنگی فدراسیون می توان به همکاری در اجرای فعالیت های فرهنگی و بدرقه تیم ملی قبل از بازی مقابل قطر و همچنین اجرای برنامه های فرهنگی در خلال ديدار ایران- لبنان اشاره کرد. کمیته فرهنگی طبق برنامه ریزی که انجام داد، باعث شد تا تیم ملی بزرگسالان بازدیدی از مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست داشته باشند. تیم های مختلف رده های سنی در مراسم مذهبی شرکت کردند و برگزاری جلسه هماهنگی ویژه بازیهای مقدماتی جام جهانی پیرامون اقدامات و فعالیت های فرهنگی مربوطه و تدوین راهکارهای لازم ، پشتیبانی و اقدامات فرهنگی ویژه برای بازیهای تیم ملی بزرگسالان در قطر و سئول در دستور کار قرار گرفت. در این ماه مشوقان تیم های ملی به دوحه قطر و اولسان کره جنوبی اعزام شدند تا طرفداران تیم ملی در این بازیهای حساس در دوحه و اولسان سازماندهی شوند. ضمن اینکه  سی و پنجمین جلسه هیات مذهبی جامعه اسلامی فوتبال به مناسبت شهادت حضرت زینب کبری (س) برگزار شد. همچنین پیشکسوتان و جمعی از مریبان فوتبال به همراه هادی آیت الهی-نایب رئیس فدراسیون در حسینه جماران و با سید حسن خمینی ملاقات کردند.

* کمیته حقوقی و تدوین مقررات
کمیته حقوقی و تدوین مقررات آئین نامه کمیته داوران را پس از تایید رئیس و دبیرکل فدراسیون به کمیته داوران ارسال کرد تا ابلاغ شود. همچنین آیین نامه کارگزاران داخلی هم تدوین شد و با همکاری کمیته های بین الملل و حراست، آزمون کارگزاران داخلی در خردادماه 92 برگزار شود.

* کمیته بانوان
همچون ماه گذشته در این ماه هم نشست کمیته بانوان با کادر فنی تیمهای ملی با حضور فریده شجاعی-نایب رئیس فدراسیون در امور بانوان و سرمربیان تيم های ملی برگزار شد و برنامه های کمیته بانوان در ماههای پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پس از حدف تیم ملی بانوان در رقابتهای آسیا، روز 19 خرداد، فریده شجاعی، رئیس امور بانوان فدراسیون فوتبال جلسه ای با هلنا کاستا سرمربی تیم ملی بانوان گذاشت تا مسایل را بررسی کند. همچنین این کمیته آمار کلی رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان را به شرح زیر اعلام کرد. در این لیگ 22 هفته ای که به صورت رفت و برگشت برگزار شده بود، تیم ملی حفاری اهواز عنوان نخست را به خود اختصاص داد. در پی برگزاری  122 بازی  طی 22 هفته و به صورت رفت و برگشت، 1221 گل از خطوط دروازه ها گذشت. بهترین خط حمله متعلق به تیم پرسپولیس تهران با 177 گل و بهترین خط دفاع متعلق به تیم ملی حفاری اهواز با 23 گل بود. 228 کارت زرد و 12 کارت قرمز از سوی داوران به بازیکنان خاطی داده شد و فاطمه شریف از تیم متین ورامین با 62 گل، نسیمه غلامی از تیم صنعت نفت آبادان با 57 گل و فاطمه اعتدادی از تیم کاسپین قزوین با 51 گل به عنوان برترین گلزنان لیگ هشتم معرفی شدند. بدین ترتیب تیم ملی حفاری اهواز با 60 امتیاز، پرسپولیس با 57 امتیاز، متین ورامین با 50 امتیاز و تفاضل گل بیشتر، صنعت نفت آبادان با 50 امتیاز اول تا چهارم شدند. تیم های سقوط کننده به لیگ دسته اول شمشاد دلیجان و تربیت بدنی فسا هستند.


* سازمان لیگ برتر و آزادگان و سازمان لیگ فوتسال ( کميته مسابقات)
در این ماه با توجه به اینکه مسابقات لیگ برتر و جام حذفی به پایان رسیده بود، سازمان لیگ برتر برنامه ریزی هایش را برای قرعه کشی رقابتهای لیگ برتر در فصل آتی انجام داد. در این ماه کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی، به سازمان لیگ رفت و از این سازمان و باشگاهها برای هماهنگی برنامه ریزی برای تیم ملی تشکر کرد و برنامه مسابقات پلی آف  لیگ دسته اول اعلام و برگزار شد.

* آکادمی ملی فوتبال
دومین نشست شورای آکادمی در سال 92 و جلسه شورای توسعه فوتبال پايه در خرداد ماه برگزار شد. از ديگر اقدامات اکادمی ملی فوتبال می توان به پيگيری و برگزاری جلسات هماهنگی دومین همایش بین المللی علم و فوتبال و ارسال فراخوان اين همایش به دوازده هزار نفر اشاره کرد. همچنين ارسال دعوت نامه های مربوط به ميهمانان خارجی همايش هم پیگیری شد. پروژه راه اندازی آکادمی های باشگاه های ليگ برتر و دسته اول پيگيری شد. ضمن اینکه هشتمین نشست مسئولان استانی مدارس فوتبال کشور 11 خرداد در آمفی تئاتر هتل آکادمی ملی فوتبال ایران برگزار شد و در این جلسه مقرر شد با همکاری کمیته های آموزش و جوانان فدراسیون فوتبال ششمین دوره بدنسازی فوتبال پایه را برگزار کند. ادامه کار ساخت رخکتن زمین فوتبال ساحلی با پیشرفت فیزیکی 70% با همکاری شهرداری منطقه 22 پیگیری و عملیات اجرایی ساختمان بدنسازی تیم ملی انجام شد.


* کمیته فوتسال
در این ماه برنامه های مختلف کمیته فوتسال طبق تقویم پیش رفت و اردوهای تیم های ملی فوتسال برگزار شد. تیم ملی فوتسال در اردوی 10 روزه و در چین حضور پيدا کرد. فدراسیون فوتبال برای حضور در رقابتهای گرند پریکس برزیل در مهر 92 اعلام آمادگی کرد. جلسه مجمع عمومی سازمان لیگ فوتسال روز دوشنبه ششم خردادماه با حضور اعضای مجمع سازمان لیگ فوتسال، در سالن کنفرانس آکادمی ملی فوتبال برگزار شد. در این مجمع 5 نفر از اعضا توسط مجمع انتخاب شدند. پس از رای گیری جهت انتخاب دو عضو هیات رئیسه بر اساس  بند 3-14 سعید نجاریان و علی طاهری از بین اعضا مجمع عمومی به عنوان عضو هیات رئیسه و به مدت دو سال انتخاب شدند.

* امور بین الملل
ناظران ایرانی مسابقات بین المللی هم در اين ماه پرمشغله بودند و از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، امید جمالی در روز اول خردادماه به عنوان ناظر دیدار دو تیم گوانگجو چین و سنترال کست مارتیز استرالیا از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در چین انتخاب شد و بنا بر اعلام فیفا محمدرضا کسرایی در روز 14 خرداد به عنوان ناظر دیدار تیم های عمان و عراق از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی انتخاب شد. ششم خرداد، رئیس، دبیرکل و سرپرست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال، برای حضوردر کنگره فیفا به جزیره موریس رفتند و پس از بازگشت از موریس در امارات به اردوی تیم ملی پیوستند. در 30 خرداد، فادی زوریکت – دبیرکل فدراسیون فوتبال غرب آسیا گوردن ساویچ-مدیر برگزاری مسابقات فیفا، مارکوس کاتنر-قائم مقام دبیر کل فیفا طی نامه های جداگانه به مهدی محمدنبی –دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران به خاطر صعود تیم ملی به مسابقات جام جهانی2014 برزیل تبریک گفتند. همچنین از سوی ناجه حمود حریب-رئیس فدراسیون عراق، شاهزاده علی بن حسین-رئیس فدراسیون غرب آسیا،سپ بلاتر-رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به علی کفاشیان به خاطر صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی تبریک گفتند. رئیس فدراسیون پرتغال نیز به کارلوس کی رشو-سرمربی تیم ملی ایران به خاطر حضور تیمش در جام جهانی 2014 تبریک گفت.

* کمیته پزشکی
کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، پوشش پزشکی کلیه تیم های ملی را از نظر نیروی انسانی و ملزومات فراهم کرد. در طول ماه و به تناوب جلسات رسیدگی به تخلفات دوپینگ هم برگزار شد. همچنین اول خردادماه رئیس کمیته پزشکی فدراسیون از منفی اعلام شدن نتایج 54 نمونه تست دوپینگ خبر داد. 8 خرداد کمیته پزشکی دستورالعمل انجام معاینات پزشکی پیش از فصل 93-92 خود را به کلیه باشگاهها ابلاغ کرد و 11 خرداد ماه دومین کارگاه یک روزه ارتقا گرید C به B پزشکان فوتبال با عنوان "تغذیه در فوتبال"  در محل هتل آکادمی تهران برگزار شد.20 خرداد، کمیته پزشکی از برگزاری چهارمین دوره آزمون سطح بندی گرید C فیزیوتراپیست تیم ها خبر داد و در 26 خرداد رئیس کمیته پزشکی موارد مربوط به دو بازیکن دوپینگی لیگ دسته یک که محروم شدند را اعلام کرد.

* کمیته آموزش
اوایل خرداد، کمیته آموزش دو دوره آموزشی را در استانهای مختلف کشور برگزار کرد. کمیته آموزش اعلام کرد یک دوره کلاس مربیگری درجه C کنفدراسیون فوتبال آسیا به مدرسی غلامرضا جهانی از 28 اردیبهشت تا 10 خردادماه در شهر کرج برگزار می شود. 18 خرداد دوره آموزش مربیگری حرفه ای فوتبال با حضور مربیان لیگ برتری و ملی در آکادمی ملی فوتبال به پایان رسید. همچنین سمینار مدرسین برگزیده فوتسال کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا به میزبانی مالزی و با حضور 3 نمانیده از ایران برگزار شد. دو سمینار برای  مدرسین برگزیده فوتسال در حالی به میزبانی مالزی برگزار شد که در سمینار اول حسین شمس، شهاب الدین سفال منش و شهرزاد مظفر از 23 تا 26خرداد ماه حضور داشتند.همچنین شهرزاد مظفر در دومین سمینار مدرسین برگزیده که از 27 خردادماه به مدت دو روز برگزار شد، حضور داشت.

* امور تشریفات
امور تشریفات فدراسیون فوتبال در اردیبهشت 92 اعزامهای داخلی و خارجی متعددی داشت .  کمیته تشریفات فدراسیون تمامی کارهای مربوط به گرفتن بلیت پروازهای داخلی و خارجی، اخذ ویزا و هتل محل اقامت تیم ها و همچنین بدرقه و استقبال از تیم های ملی را انجام داد. همچنین این کمیته روادید ورودی داوران و ناظران خارجی مسابقات و نمایندگان فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا و را گرفت و بلیت های پرواز آنها را خریداری کرد و برای آنها هتل رزرو کرد.

همانطور که در بخش تيم های ملی گفته شد تیم ملی بزرگسالان به عمان رفت و روادید مربوط به حضور این تیم در عمان،امارات، قطر و کره جنوبی گرفته شد. در این ماه تیم ملی  فوتبال بانوان به بنگلادش رفت. برای تیم ملی، بلیط رفت و برگشت پروازها، ویزاها و مجوز شورای برون مرزی و همچنین مجوز خروج از کشور گرفته شد و مراسم بدرقه و استقبال از این تیم ها به خوبی انجام شد.
خردادماه 92 برای تیم ملی لبنان و تیم الشباب امارات که حریف استقلال در رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا بود و وارد ایران شدند که برای هر کاروان حدود 60 ویزا و اقامت حضور در ایران گرفته شد. همچنین برای تیم های نظارت و داوری شش نفره خارجی برای بازیها مقابل نمایندگان ایران ویزا گرفته شد. ضمن اینکه علاوه بر روادید تیم های فوق و گرفتن ویزاهای داوران و ناظران و نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا، مجوز پرواز از کنترل پرواز بابت هواپیماهای چارتر تیم ها گرفته شد. کمیته تشریقات جلسات هماهنگی برگزارکنندگان بازیها را برگزار کرد. این کمیته برای کلیه نمایندگان فدراسیون فوتبال ایران که سفرهای برون مرزی داشتند و در همایش ها و کنگره های بین المللی شرکت کردند، روادید گرفت.


کمیته آموزش در این ماه مرحله اول دومین دوره آموزش مربیگری درجه یک آسیا و برگزاری گردهمایی سالیانه دانش افزایی مسئولان کمیته آموزش استانها را در هتل آکادمی با حضور 70 تن برگزار کرد که کلیه مراحل اسکان و پذیرایی برای این 70 نفر انجام شد.

تیم های ملی اردوهای مختلفی در طول ماه داشتند که در هتل المپیک، هتل آکادمی، هتل آزادی و مهمانسرای شماره یک مراحل اسکان آنها به خوبی انجام پذیرفت.

 

اخبار برگزیده